Анн Девіно, кореспондент еuronews:
“Забруднення морів є одним з ключових питань для нашого майбутнього. Позаду мене – прототип, розроблений європейськими дослідниками. Його мета: виявити і проаналізувати в режимі реального часу наявність шкідливих речовин, що забруднюють морську воду”.
Вуглеводні, важкі метали, пестициди, антибіотики… Чимало шкідливих речовин забруднюють море. Але на даний час ефективність їхнього виявлення досить низька. Цей роботизований катер розробляють вчені з європейського науково-дослідницького проекту BRAAVOO. Він автоматично відбирає проби. На борту біосенсори аналізуватимуть їх у реальному часі.
Анн Девіно, кореспондент еuronews:
“У чому полягає особливість цього човна?”
Джон Воллес, інженер-еколог, моніторинг IDS:
“На борту цього катера є фантастична річ – біодатчики. У цьому експерименті ми спостерігаємо за бактеріями, які дуже чутливі до токсинів у воді. Щоб виявити ці токсини, необхідно взяти зразок води у місці забруднення і привезти його до лабораторії. Для цього потрібен великий човен, багато людей і чимало часу в лабораторії. А цей катер вправиться із завданням за лічені години, в той час, як команді знадобився б цілий день”.
Зовсім поруч, в Інституті морського середовища міста Мессіна, дослідники випробовують біодатчики в експериментальному басейні. Тут змоделювали витік нафти. Одним із багатьох завдань, запланованих для цієї інноваційної технології, є спроможність підняти тривогу в разі забруднення довкілля і активна участь в очисних роботах.
Рената Денаро, морський мікробіолог, IAMC (Інститут прибережного та морського середовища):
“Ось ці датчики розроблені спеціально для виявлення певних типів вуглеводнів, ми робитимемо тести упродовж 5 днів. За цей час ми також змоделюємо очисні роботи – процедуру, яка є складовою національного надзвичайного плану. Завдяки цим біодатчикам ми можемо підняти тривогу дуже швидко. Вони також підкажуть нам оптимальну стратегію, щоб якнайшвидше впоратися із цим забрудненням”.
Дослідники розробили так звані бортові мініатюрні лабораторії. Вони працюють із використанням трьох типів біодатчиків, в основі яких водорості, бактерії чи антитіла, які реагують випромінюванням світла. Ці датчики можна налаштувати на виявлення будь-яких типів забрудників.
Віталій Маффенбеєр, мікробіолог, Лозаннський університет:
“Ось тут у різних відсіках ми маємо різні типи бактерій. Коли береться зразок, навіть розміром із краплю води, він потрапляє до міні-лабораторії. Якщо, наприклад, у зразку міститься велика кількість важких металів, то бактерії, що містяться всередині, випромінюватимуть багато світла. Якщо важких металів дуже мало, то й світла буде мало. У такий спосіб ми зможемо точно виміряти кількість забрудників”.
Живі організми, як бактерії, здатні самостійно надавати інформацію про стан морського середовища, яку не можуть виявити традиційні способи аналізів.
Рената Денаро, морський мікробіолог, IAMC (Інститут прибережного та морського середовища):
“Так, хімічні аналізи не дають нам достатньо інформації для повного розуміння того, як реагують живі організми. Ось чому завдяки біосенсорам ми можемо оцінити, наскільки той чи інший забрудник може бути небезпечним, виявити його токсичність, а також загальний вплив на стан морського середовища”.
Дослідники певні, що їм вдалося знайти ефективне рішення та дешевші технології для поліпшення моніторингу, а отже і захисту морської екосистеми.
http://ua.euronews.com/2016/05/30/monitoring-sea-pollution/